O autorovi a zakladateli Síně slávy české atletiky

Pavel Červinka

vysokoškolský pedagog, působí na katedře atletiky Fakulty tělesné výchovy a sportu. Současně je trenérem ASC Dukla Praha.

Původně aktivní závodník (TJ ŽDAS Žďár nad Sázavou, TJ Slavoj Slavkov, TJ Dukla Praha), začal záhy působit jako atletický trenér. Zprvu v domovské TJ ŽĎAS ve Žďáru nad Sázavou, kde začínal u žactva. Postupem času byli jeho nejlepší svěřenci zařazeni v tehdejším TSM Chrudim. Po příchodu do Prahy začal trénovat mládež v TJ DDM Kotlářka a kromě toho postupně založil běžecko-triatlonovou skupinu. Na konci 80. let nastoupil jako profesionální trenér do Dukly Praha. Od té doby je jeho kariéra provázána s tímto oddílem. Ve skupině však má i několik členů jiných oddílů.

Mezi jeho nejúspěšnější svěřence patřili reprezentanti Luboš Šubrt, Vít Chrbolka, Marcel Theer, Miloš Kostrec, trojnásobná česká rekordmanka Kristiina Mäki. Nyní vede skupinu mladších běžců, k nimž patří například Jan Friš, Jáchym Kovář a další. V triatlonu to byli Vít Chrbolka, Jaroslav Pajač, Andrea Matulová či Lenka Krbečková, kteří ve svém době pravidelně obsazovali stupně vítězů v mistrovských závodech.

Pavel Červinka je autorem webového projektu www.kdekdyjak.cz , zaměřeného především na podporu rozvoje tělesné zdatnosti veřejnosti, aerobní sportovní aktivity a rady začínajícím i pokročilým sportovcům. Současně tu prezentuje výsledky své trenérské práce. Kromě vědecké, popularizační, pedagogické a trenérské práce se věnuje také novinářské práci. Byl dlouholetým redaktorem webu www.duklaprahaatletika.cz, kde publikoval i svoje sportovní fotografie. Nyní vytvořil tento projekt, k připomenutí a současně jako poděkování těm, kteří se zasloužili o českou atletiku.